ده کنده کاری شگفت انگیز جهان باستان

0

ده کنده کاری شگفت انگیز جهان باستان

از آغاز تاریخ تا به امروز، بشر نیاز داشته تا

 وقایع و رویدادهای روزگار خود را به ثبت برساند، که در گذشته از سنگ نوشته ها و مجسمه ها برای این منظور استفاده میشد و امروزه به نوعی دیگر. این موارد بیشتر در اماکن مذهبی، مقبره ها و کاخ ها ساخته می شد که تعداد کثیری از آنها در یونسکو به عنوان میراث جهانی به ثبت رسیده است.

۱۰- آرشام (Arsameia ) �کوه نمرود، ترکیه

در خرابه های آرشام ترکیه، سنگ برجسته ای از دوران کهن یافت شده است که پدر آنتی خیوس اول،کوماژن، پادشاه میدریداتس (Mithridates) را در حال دست دادن با هرکول نشان میدهد. این اثر ۳٫۵ متر ارتفاع دارد و تخمین زده میشود که بین سال های ۳۸-۷۰ قبل از میلاد ساخته شده است.


۹- حجاری Dazu �چین
کنده کاری های صخره dazu به عنوان پیچیده ترین و نفیس ترین اثر تاریخی بین قرون ۱۳ تا ۱۹ میلادی به شمار می آید. این حجاری ها را میتوان ادغامی روشن از مذهب و فرهنگ چین به حساب آورد. خوشبختانه به علت شرایط مساعد آب و هوایی نسبت به دیگر آثار، بهتر حفظ شده است. در این صخره بیش از ۱۰۰,۰۰۰ مجسمه حکاکی شده و قلم زنی شده با اندازه های مختلف وجود دارد و نور خورشید به زیبایی در آنجا تلالو میکند.

Dazu Rock Carvings


۸- غارهای Elephanta �جزیره غاراپوری، هند

مجسمه های معبد Elephanta یکی از هفت عجایب هند بشمار می آید که در قرن پنجم و به سبک خارق العاده هندی، در کوه غاراپوری ساخته شده است. این مجسمه ها مظهر خدایان مختلف هندی بشمار می آیند که از جمله آنها میتوان به شیوای سه سر اشاره کرد که در دیوار حک شده است.

Elephanta Caves


۷- کامل الشکوفه �اسکندریه، مصر

دخمه های کامل الشکوفه از مقبره ها، مجسمه ها و دیگر مصنوعات باستان تشکیل شده است. سبک این مصنوعات را میتوان ترکیبی از یونانی، رومی و مصری بشمار آورد. از این مکان در قرون دو تا چهار میلادی به عنوان گورستان استفاده میکردند. زیباترین سنگ برجسته و کنده کاری این معبد در قسمت ورودی آن و داخل مقبره اصلی قرار دارد.

Kom el Shoqafa


۶- معبد Angkor Wat �کامبوج

این معبد در قرن ۱۲ میلادی ساخته شده است و به دلیل عظمت و شکوه خود، هر ساله پذیرای گردشگران مختلفی از سراسر کره زمین است. تصاویر خدایان دین هندو در دیوار های این مکان حجاری شده که برای ساخت آن از هنرمندان زیادی استفاده شده است.

Angkor Wat


۵- کاخ آپادانا �تخت جمشید، ایران

کاخ آپادانا توسط داریوش کبیر در ۵۱۵ سال قبل از میلاد ساخته شده است. کاخی باشکوه با ستون هایی عظیم الجثه. تا به امروز ۱۳ عدد از این ستون ها باقی مانده است. راه پله های این کاخ شامل نقش برجسته هایی از نمایندگان، سربازان، نگهبانان و ارابه های حامل پیشکش، میباشد. دیوار جلویی کاخ نیز با تصویر جاودانه ۳۰۰ نگهبان ایرانی زینت داده شده است.

Apadana Palace


۴- Toranas �سانچی، هند

سانچی روستایی کوچک در هند است که به علت بنای یاد بود بودایش شهرت جهانی دارد. این گنبد بزرگ در قرن سوم پیش از میلاد ساخته شده و چرخه زندگی بودا را به تصویر میکشد.

Toranas


۳- Mahabalipuram �هند

مابین قرون هفتم تا نهم میلادی، یادبود های متفاوتی در اطراف شهر Mahabalipuram هندوستان ساخته شده بود که امروزه چهارتای آن به عنوان میراث جهانی به ثبت رسیده است. سرازیری گنگ و مجسمه آرجونا به عنوان بزرگترین سنگ برجسته جهان بشمار می آید که دارای هواکش نیز می باشد و ۲۹ متر درازا دارد. آرجونا در سمت چپ معبد قرار دارد و در سمت راست نیز فیل هایی تمام قد را میبینیم که لشکری آنها را حمایت میکنند.

Mahabalipura


۲- طاق بستان �کرمانشاه، ایران

حجاری های طاق بستان در امتداد جاده تاریخی ابریشم و در بین کوه های زاگرس قرار دارد. این اثر بدیع و زیبا بین سال های ۲۲۶ تا ۶۵۰ بعد از میلاد و در طول سلسله ساسانیان ساخته شده است. محل این حجاری کنار اردوگاهی تاریخی بوده است که به مدت ۱۷۰۰ سال بدون تغییر باقی مانده بود. این اثر هنری شامل دو قوس زیباست که مراسم آیینی، صحنه های شکار و اقشار مردم دوران ساسانیان را به تصویر میکشد. تصویر این حجاری در استخری که از آب چشمه مقدس پر است، منعکس میشود و صحنه جالبی را بوجود می آورد.

Taq e Bostan


۱- مجسمه غول پیکر بودا چین

بزرگترین بنای سنگی بودا در استان سی چوان چین در سال ۷۱۳ بعد از میلاد ساخته شده است. این بنا توسط راهبی ساخته شد که امیدوار بود حضور بودا از تلاطم رودخانه بکاهد. گفته میشود برای ساخت این بنا از سنگ های بستر رودخانه استفاده شده است، به همین دلیل رفت و آمد کشتی ها در آنجا بسیار راحت انجام می پذیرفت.

 

موضوعات :دانستنیها

ارسال نظر